
Osim što pomjera granice u sportu i obrazovanju, Adnan svakodnevno ukazuje na konkretne probleme u svojoj zajednici i poziva na odgovornost – ne samo institucija, već svih nas.
„Izdvajam nešto s čime se svakodnevno suočavam – nesavjesno parkiranje na spuštenim trotoarima. To su površine namijenjene prvenstveno za korisnike kolica, ali i za sve pješake. Kad su blokirane, primorani smo da se krećemo kolovozom, što direktno ugrožava našu bezbjednost“, ističe on.
Adnan Kujović je bio jedan od aktivnih učesnika Lokalnog dijaloga u Bijelom Polju, održanog u okviru programa Zajedno za opšte dobro, gdje su se građani i predstavnici opštine okupili da razgovaraju, razmijene mišljenja i zajedno traže rješenja za izazove u zajednici. U njegovom izlaganju nije bilo populizma ni prebacivanja odgovornosti – samo jasna poruka da društvena kohezija počinje u malim, ali važnim svakodnevnim praksama.
Društvena kohezija nije apstraktan pojam. Ona se ogleda u pristupačnosti javnog prostora, u tome da se ulice, trotoari i institucije uređuju tako da budu jednako upotrebljive za sve. Tamo gdje to nije slučaj – nije u pitanju manjak resursa, već manjak svijesti i političke volje.
Adnan podsjeća da promjena zavisi od svakodnevne prakse: kako parkiramo, kako planiramo gradske prostore, kako slušamo jedni druge. Zajednice koje to ne čine, stagniraju. One koje uključuju sve glasove – jačaju.